Faculty By Fields

Field 1: Molecular Cellular Tissue Therapeutics (MCTT) 
Douglas L. Black Microbiology,Immunology, & Molecular Genetics
Greg Carman, Mechanical and Aerospace Engineering
Yong Chen, Mechanical and Aerospace Engineering
Samson Chow, Molecular and Medical Pharmacology
Linda Demer, Medicine Cardiology
Timothy Deming, Bioengineering
Dino Di Carlo, Bioengineering
Katrina Dipple, Human Genetics
Joseph DiStefano III, Computer Science
Bruce Dunn, Material Science and Engineering
James Dunn, Pediatric Surgery
Daniel Ennis, Radiological Science
Robin Garrell, Chemistry & Biochemistry
Robert Gunsalus, Microbiology, Immunology, & Molecular Genetics
Vijay Gupta, Mechanical and Aerospace Engineering
Dean Ho, School of Dentistry
Daniel Kamei, Bioengineering
Andrea Kasko, Bioengineering
William S. Klug, Mechanical and Aerospace Engineering
H. Phillip Koeffler, Medicine
Min Lee, Dentistry
James Liao, Chemical Engineering
Karen Lyons, Orthopaedic Surgery
Heather Maynard, Chemistry & Biochemistry
Harry McKellop, Orthopedics
Samuel Murray, Medicine
Kayvan Niazi, CNSI
Ichiro Nishimura, School of Dentistry
Zhilin Qu, Medicine-Cardiology
Amy C. Rowat, Integrative Biology & Physiology
Tatiana Segura, Chemical and Biomedical Engineering
Stephanie Seidlits, Bioengineering
Desmond Smith, Molecular & Medical Pharmacology
Michael Sofroniew, Neurobiology
Igor Spigelman, Dentistry/Orthopedics
Ren Sun Molecular, and Medical Pharmacology
Yi Tang, Chemical Engineering
Michael Teitell, Pathology and Laboratory Medicine and Pediatrics
James Tidball, Physiological Science
Kang Ting, Dentistry/Orthopedics
Hsian-Rong Tseng, Molecular and Medical Pharmacology
R. Michael Van Dam, Molecular & Medical Pharmacology
Cun-Yu Wang, Dentistry
David Wong, Dentistry
Gerard Wong, Bioengineering
Benjamin Wu, Bioengineering/Material Science & Engineering/Dentistry/
Lily Wu, Urology
Xinshu Xiao, Physiological Sciences
Hong Zhou, Microbiology, Immunology, & Molecular Genetics
Field 2: Biomedical Instrumentation (BMI) 
Marvin Bergsneider, Surgery/Div. of Neurosurgery
Louis Bouchard, Chemistry & Biochemistry
Greg Carman, Mechanical and Aerospace Engineering
Yong Chen, Mechanical and Aerospace Engineering
Pei-Yu Chiou, Mechanical and Aerospace Engineering
Mark Cohen, Psychiatry
Joseph Demer, JSEI-Ophthalmology & Neurology
Dino Di Carlo, Bioengineering
Katrina Dipple, Human Genetics
Jeff D. Eldredge, Mechanical and Aerospace Engineering
Robin Garrell, Chemistry & Biochemistry
Warren Grundfest, Bioengineering/Surgery
Thomas G. Mason, Chemistry & Biochemistry
Chih-Ming Ho, Mechanical and Aerospace Engineering
Jean-Pierre Hubschman, Ophthalmology
Yongho Sungtaek Ju, Mechanical and Aerospace Engineering
Chang Jin Kim, Mechanical and Aerospace Engineering
Daniel Levi, Pediatrics (Division of Pediatrics Cardiology)
Aydogan Ozcan, Electrical Engineering
Laurent Pilon, Mechanical and Aerospace Engineering
Nader Pouratian, Neurosurgery
Amy C. Rowat, Integrative Biology & Physiology
Jacob Schmidt, Bioengineering
Michael Teitell, Pathology and Laboratory Medicine and Pediatrics
Hsian-Rong Tseng, Molecular and Medical Pharmacology
R. Michael Van Dam, Molecular & Medical Pharmacology
Danny JJ Wang, Neurology
Hong Zhou, Microbiology, Immunology, & Molecular Genetics
Subfield 1: Biomedical Signal and Image Processing (BSIP) 
Marvin Bergsneider, Neurosurgery
Louis Bouchard, Chemistry
Mark Cohen, Psychiatry
Joseph Demer, Opthalmology
Joseph DiStefano III, Computer Science/Medicine
Benjamin Ellingson, Radiology
Daniel Ennis, Radiology
Alan Garfinkel, Cardiology
Dejan Markovic, Electrical Engineering
Thomas G. Mason, Chemistry & Biochemistry
Aydogan Ozcan, Electrical Engineering
Nader Pouratian, Neurosurgery
Dario Ringach, Neurobiology
Ladan Shams, Psychology
Ren Sun, Pharmacology
Kyung Sung, Radiological Sciences
Albert Thomas, Radiology
Hsian-Rong Tseng, Pharmacology
Dan Ruan, Radiology
Daniel JJ Wang, Neurology Hong Zhou Microbiology
Howard Winet, Bioengineering
Holden Wu, Radiological Sciences
Subfield 2: Biosystem Science and Engineering (BSSE) 
Alex Bui, Radiological Sciences
Mark Cohen, Biobehavioral Sciences
Dino Di Carlo, Bioengineering
Joe DiStefano III, Computer Science, Medicine, Biomed Engr (BME-BSSE Co-Chair)
Alan Garfinkel, Physiological Sciences & Cardiology
Tom Graeber, Molecular and Medical Pharmacology & Crump Institute for Molecular Imaging
Henry Huang, Molecular & Medical Pharmacology, Biomath, & Nuclear Medicine
Daniel Kamei, Bioengineering
Elliot Landaw Chair, Bomathematics (BME-BSSE Co-Chair)
Dejan Markovic, Electrical Engineering (BME Neuroeng, Co-Chair)
Heather Maynard, Chemistry & Biochemistry
Thomas G. Mason, Chemistry & Biochemistry
Harold Monbouquette, Chemical Engineering
Peter Narins, Physiological Sciences
Matteo Pellegrini, Molecular Cellular & Developmental Biology & Bioinformatics IDP
Amy C. Rowat, Integrative Biology & Physiology
Desmond Smith, Pharmacology
Zhilin Qu, Cardiology
Cun-Yu Wang, Dentistry
Howard Winet, Bioengineering
Xinshu (Grace) Xiao, Physiological Sciences
Z. Hong Zhou, Microbiol, Immun & Mol Gen, Electron Imaging Ctr for Nanomachines (EICN, CNSI)
Subfield 3: Medical Imaging Informatics (MII) 
Denise Aberle, Radiology, Bioengineering
Corey Arnold, Radiology
Alex Bui, Radiology
William Hsu, Radiology
Ricky Taira, Radiology
Subfield 4: NE Faculty 
Marvin Bergsneider, Neurosurgery
James Bisley, Neurobiology
Mark Cohen, Psychiatry
Joseph DiStefano III, Computer Science & Medicine
Bruce Dunn, Material Science & Engineering
Reggie Edgerton, Physiological Science; Neurobiology
Alan Garfinkel, Physiological Science
Christopher Giza, Surgery/Neurosurgery
Warren Grundfest, Biomedical Engineering
Chih-Ming Ho, Mechanical & Aerospace Engineering
Yongho Sungtaek Ju, Mechanical & Aerospace Engineering
Daniel Kamei, Bioengineering
CJ Kim, Mechanical & Aerospace Engineering
Dejan Markovic, Electrical Engineering
Istvan Mody, Neurology
Harold Monbouquette, Chemical Engineering
Peter Narins, Physiological Science
Ichiro Nishimura, Oral Biology, School of Dentistry
Nader Pouratian, Neurosurgery
Dario Ringach, Neurobiology; Psychology
Jacob Schmidt, Bioengineering
Ladan Shams, Psychology
Michael Sofroniew, Neurobiology
Igor Spigelman, Oral Biology and Medicine, School of Dentistry
Benjamin Wu, Materials Science & Engineering; Biomedical Engineering